pomorski park naukowo- technologiczny gdynia

Aleja Zwycięstwa 96/98

81-451 Gdynia

2021-08-02

Uczelnie stawiają na offshore wind

Trójmiejskie uczelnie nie pozostają obojętne na fakt, iż ważnym, może wręcz najważniejszym, przyszłościowym segmentem polskiej gospodarki morskiej będą morskie farmy wiatrowe. Dlatego nawiązują współpracę z ośrodkami badawczymi i firmami, które działają na tym rynku, czy wreszcie otwierają kierunki i kursy związane z sektorem offshore wind.

Zgodnie z przyjętą w lutym br. „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.” na koniec tej dekady moc zainstalowana morskich fam wiatrowych ma sięgnąć 5,9 GW i ok. 11 GW w 2040 r., a rozwój MEW ma przyczynić się do powstania nawet 70 tys. miejsc pracy do 2033 r. Warunkami są jednak odpowiednio dostosowanie zaplecze portowe, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej, a przede wszystkich wykształcenie kadr, których obecnie brakuje.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na wspomniane kadry, pod koniec czerwca br. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Morski w Gdyni otworzyły międzyuczelniany kierunek studiów kształcący ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Będą to studia II stopnia, pod nazwą Morska Energetyka Wiatrowa. Jak zapewniają przedstawiciele obu czelni - dzięki zawarciu porozumienia oferta naukowo-dydaktyczna będzie jeszcze szersza i odpowiednio dopasowana do potrzeb rynku, na którym zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru będzie tylko rosło.
Ponadto w połowie maja br. władze PG podpisały także porozumienie o współpracy z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN oraz PGE Polską Grupą Energetyczną, dzięki czemu studenci i naukowcy uczelni zyskają kolejną możliwość wymiany wiedzy, wspólnych badań i rozwoju zawodowego w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Nie dość na tym – w końcu maja br. PG otworzyła też Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jak zapewniają władze uczelni, skupia ono specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z MEW i dysponuje wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia analizę wielu problemów technicznych, a także organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.
Także pod koniec maja br., Uniwersytet Morski w Gdyni, Morska Agencji Gdynia oraz spółka zależna MAG, MAG Offshore podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rynku offshore wind. Chodzi o wspólne prace badawczo-rozwojowe dla tego segmentu oraz kształcenie wykwalifikowanej kadry dla tej branży. Celem jest realizacja wspólnych projektów B+R w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, wymiana doświadczeń ekspertów w zakresie planowania i przygotowania programów badań oraz projektów B+R w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Działania mają objąć również wymianę doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich far wiatrowych i innych specjalności offshore, w obszarze logistyki i obsługi specjalistycznych statków.

Gdyńska uczelnia, poprzez zarządzany przez siebie Instytut Morski, jest również zainteresowana stworzeniem Centrum Offshore. Projekt jego budowy powstał już w 2016 r., ale dopiero teraz ma realną szansę na realizację. Szczególnie, że Instytut jest zaangażowany w badania środowiskowe dla większości inwestorów sektora energetyki wiatrowej na morzu w Polsce. „Innowacyjne centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”, bo tak brzmi cała nazwa projektu, otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Według deklaracji władz, uczelnia jest przygotowana do prowadzenia inwestycji, która może zostać zakończona do końca 2023 r. Centrum ma powstać w Porcie Gdańskim przy nabrzeżu Wisłoujście.

Przyszłości branży offshore wind i jej znaczenia dla naszej gospodarki morskiej dostrzega także niepubliczna gdyńska Szkoła Morska. Ma ona zamiar szkolić budowniczych i serwisantów morskich farm wiatrowych. Korzystając z doświadczenia fachowców z branży władze uczelni wyodrębniły zestaw wiedzy i umiejętności jakie muszą mieć pracownicy potrzebni do budowy i serwisu elektrowni na morzu. Na tej podstawie opracowano program kursów, które zakończy egzamin praktyczny. Zajęcia przygotowano we współpracy z ekspertami ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji z Instytutu Badań Edukacyjnych. Kluczową kwestią było bowiem opracowanie programów nauczania, które odpowiedzą na potrzeby rynku.

Inwestycje związane z morską energetyką wiatrową oraz szkolenie niezbędnych kadr dla tego sektora będą jednym z wiodących tematów Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, którego XX, jubileuszowa edycja odbędzie się 7-8 października 2021 r.

Artykuł opracowany we współpracy z magazynem Namiary na Morze i Handel

fot. Namiary na Morze i Handel

4 namiary